object38905340.png

Aspergis Sp. z o.o.

Grupa producentów warzyw



Gotowanie lub mrożenie szparagów

Niewiele jest warzyw, które nie wymagają specjalnej obróbki kulinarnej czy wielu przypraw, żeby móc delektować się wybornym smakiem. Do wąskiego, elitarnego grona należą szparagi.

Najprostszą metodą przygotowania potrawy będzie gotowanie. W wysokim i wąskim garnku umieszcza się warzywa w pozycji stojącej i gotuje na średnim ogniu w lekko słonej wodzie pod przykryciem. Główki gotują się szybciej, dlatego powinny wystawać trochę nad wodą. Można również dodać nieco cukru bądź masła lub oliwy. Podczas gotowania warto je związać. W sklepach można kupić specjalne garnki do gotowania szparagów.

Jeżeli jednak nie mamy takiego garnka spokojnie możemy je ugotować w zwykłym garnku, całkowicie zanurzone w wodzie, ale już bez przykrycia. Też będą smaczne.

Czas gotowania szparagów zależny jest od odmiany.

  • Zielone szparagi gotujemy około 5 minut,
  • Białe szparagi gotujemy około 7-8 minut.

Po ugotowaniu szparagi powinny być miękkie i nie mogą się rozpadać. Oczywiście czas należy uznać za orientacyjny, gdyż warzywa mogą różnić się grubością.

Przegotowanie czyli rozgotowanie szparagów.

Istotne i bardzo ważne jest, żeby szparagów nie przegotować. Szparag musi zostać lekko chrupiący , wtedy jest najlepszy. Rozgotowany szparag zrobi się łykowaty i włóknisty. Rozgotowane zielone szparagi tracą swój piękny zielone kolor i stają się brunatne.

Niestety lubimy przegotowywać warzywa, ale nie wychodzi im to na dobre. Jeżeli ktoś zawsze gotuje szparagi 15 minut, to radzimy spróbować na próbę ugotować kilka sztuk w czasie podanym wyżej i zjeść je przy użyciu widelca i noża. Nie powinno być problemów z ich krojeniem, a chrupkość warzyw będzie dla nas nowym doznaniem.

Szparagi nie tylko gotowane.

Innym wartym spróbowania przepisem jest opiekanie wcześniej ugotowanych szparagów owiniętych szynką parmeńską lub inną podobną w piekarniku. Po dziesięciu minutach w piekarniku nadają się do spożycia. Warto posypać je porządnym startym serem i skropić odrobiną oliwy.

Innym popularnym sposobem na przygotowanie szparagów jest grillowanie. Oczyszczone i obrane ze stwardniałych części warzywa smarujemy oliwą, wymieszaną z czosnkiem oraz pieprzem i układamy na grillu, prostopadle do prętów. Po zdjęciu z grilla należy oprószyć je solą.

Aby cieszyć się smakiem szparagów można je również usmażyć na patelni. Szparagi smażymy na rozgrzanym tłuszczu, aż do zarumienienia, pod koniec możemy dodać np. starty parmezan.

Szparagi możemy upiec w foli aluminiowej, worku do pieczenia lub na parze.

Z czym jeść szparagi?

Szparagi smakują z wieloma dodatkami. Najbardziej popularne za naszą zachodnią granicą są szparagi z sosem holenderskim. Najprostszym sposobem będzie również przygotowanie ich ze smażoną bułką tartą. Pomysłów na danie jest wiele. Z roku na rok przybywa w sieci pomysłów na dania ze szparagów białych i zielonych.

Innymi dodatkami do szparagów mogą być oliwa, masło, starty ser lub sok z cytryny.

Ze szparagów można robić zapiekanki, zupy, kremy, ugotowane można dodawać do sałatek, makaronów. Szparagi mogą być daniem głównym, albo dodatkiem do innych potraw jak pizza, tarta, jajecznica czy risotto.

Znając kilka prostych zasad ze szparagów wyczarować można mnóstwo szybkich, lekkostrawnych i bardzo smacznych dań.

Mrożenie szparagów

Jako że szparagi szybko więdną, żeby móc cieszyć się wyśmienitym smakiem, można nadmiar zamrozić, pamiętając o tym, żeby je wcześniej obrać. Następnie zamrożone szparagi wystarczy wrzucić do gotującej wody bez uprzedniego rozmrażania.

Szparag jako afrodyzjak

Bez względu na to, czy będziemy spożywać gotowane czy podpiekane szparagi, warto pamiętać, że od wieków cenione są nie tylko właściwości smakowe, ale także w wielu kulturach są zaliczane do afrodyzjaków. A to nie wszystko. Dzięki temu, że obok licznych witamin i mikroelementów, zawierają głównie wodę (95%) oraz błonnik, mogą być pyszną dietetyczną przekąską. W stu gramach jest mniej niż 20 kcal.

empty