Wybór i przechowywanie szparagów
Szparagi jeszcze do niedawna dość rzadko pojawiały się na naszych stołach, gdyż uchodziły za warzywo wykwintne, a nawet królewskie.
Dzisiaj sięga po nie coraz większa liczba osób, zwłaszcza, że można z nich przyrządzać wiele apetycznych dań.
Jak jednak wybrać właściwe szparagi, które będą nie tylko dorodne i jędrne, ale i świeże?
Jak sprawdzić świeżość szparagów?
Na polskim rynku najczęściej można zetknąć się ze szparagami białymi oraz zielonymi. Rzadziej spotykane są szparagi fioletowe, które uprawia się głównie na terenie Włoch oraz Stanów Zjednoczonych. W Polsce najbardziej popularne są szparagi białe, które są nieco twardsze od zielonych, a dodatkowo przed gotowaniem należy je dokładnie obrać.
Świeżość szparagów najprościej można sprawdzić poprzez złamanie łodygi.
Kiedy jest miękka i sprężysta, a po przełamaniu wypływa z niej sok, oznacza to, że warzywo z powodzeniem może zostać użyte do przyrządzenia potrawy. Oczywiście wcale nie trzeba każdego ze szparagów łamać, zwłaszcza, że sprzedawcy nie zawsze na to pozwalają.
O jędrności tych warzyw świadczy również dorodna końcówka, która nie powinna być rozwarstwiona. Można również potrzeć szparagi o siebie - jeśli będą przy tym wydawać charakterystyczny, skrzypiący dźwięk, wówczas można je śmiało kupić.
Odpowiednia grubość i zanurzenie w wodzie.
Przy wyborze szparagów duże znaczenie ma także ich grubość. Białe szparagi na ogół są grubsze od zielonych. Jednak jeśli zauważymy, że są nienaturalnie grube, wówczas może to świadczyć o tym, iż są przerośnięte i nie będą zbyt smaczne. Gdy natomiast sięgamy po szparagi zielone, grubość raczej nie ma większego znaczenia. Jedynie białe szparagi nie powinny być zbyt cienkie, gdyż warzywa te przed poddaniem dalszej obróbce należy obrać ze skórki.
By mieć pewność, że sięgamy po świeże szparagi, wybierajmy te, które są przechowywane w chłodni lub zanurzone końcówkami w zimnej wodzie, takie przechowywanie sprawia, że warzywa te pozostają dłużej świeże.
Kupujmy szparagi jędrne o zamkniętych główkach i wilgotnych końcówkach. Sprawdzić świeżość możemy poprzez pocieranie szparagów o siebie, słyszymy wtedy charakterystyczny odgłos, jakbyśmy pocierali palcami o szybę tzw. skrzypienie.
Jak należy przechowywać szparagi?
Świeże warzywa najlepiej przechowywać w chłodzie, owinięte w wilgotną ściereczkę. Nie należy jednak trzymać szparagów w lodówce dłużej niż kilka dni (zaleca się, by ten czas nie był dłuższy niż pięć dni). Szparagi można również zamrozić, ale trzeba pamiętać, że po rozmrożeniu, z powodu utraty dużej ilości wody, ich łodygi mogą stać się wiotkie i mniej sprężyste, dlatego najlepiej przed ich zamrożeniem je obrać.